Tekst en foto’s: Stephan Markus
Op woensdagavond 26 februari beleefde Roeland Fernhout zijn première als Emiel Zegers in de indrukwekkende musical 40-45.
In deze indrukwekkende voorstelling volgen we het lot van twee broers die opgroeien in een hecht Rotterdams gezin. Dirk en Louis, nauwelijks een jaar na elkaar geboren, zijn onafscheidelijk—totdat de Tweede Wereldoorlog hen dwingt om verschillende paden te kiezen, met ingrijpende gevolgen.
Het verhaal opent op 6 mei 1945 in het Luxor Pallast, waar Emiel Zegers (Roeland Fernhout) eindelijk weer zelf mag bepalen welke films hij vertoont. Dit moment vormt het startpunt van een reis terug in de tijd, naar de jaren waarin de familie Zegers nog onbezorgd samen was. We maken kennis met de broers Dirk (Wolter Weulink) en Louis (Soy Kroon) en Louis’ vrouw Anna (Renée Fokker). Ook vriendinnen Marie (Niniane Everaert) en Leah (Gaia Aikman) brengen in eerste instantie luchtigheid, maar naarmate de oorlog vordert, worden de verhoudingen binnen de groep steeds complexer.
De kloof tussen de broers groeit en uiteindelijk staan ze lijnrecht tegenover elkaar. Regisseur Frank van Laecke en tekstschrijver Allard Blom slagen erin om hun worstelingen en overtuigingen invoelbaar te maken. Het publiek wordt meegezogen in hun keuzes en de morele dilemma’s die hen uit elkaar drijven.
Een van de meest indringende scènes is een NSB-bijeenkomst, waarin Anton Mussert het publiek toespreekt. Met hakenkruisvlaggen en NSB-aanhangers om je heen voelt het alsof je zelf deel uitmaakt van deze beladen geschiedenis. Deze beklemmende scène laat niet alleen zien hoe propaganda mensen in zijn greep kan krijgen, maar zet ook aan tot reflectie over de verdeeldheid in de wereld van vandaag.
Naast het aangrijpende verhaal biedt 40-45 een bijzondere theaterervaring. Special effects, rijdende tribunes en geluidseffecten via individuele koptelefoons zorgen voor een meeslepende voorstelling. Om deze unieke opzet mogelijk te maken, is speciaal een theaterhal gebouwd bij de Midden Nederland Hallen in Barneveld.
Roeland Fernhout speelde de rol van Emiel met indrukwekkende intensiteit. Zijn zang was krachtig en zijn spel diep ontroerend, waardoor hij het publiek wist te raken. Hij bracht de emoties van zijn personage met zoveel nuance en geloofwaardigheid dat je echt met hem meeleefde. Een van de meest aangrijpende momenten was toen hij ontdekte dat zijn zoon Dirk lid was van de NSB. De pure emotie in zijn spel bezorgde me kippenvel en bracht me tot tranen.
40-45 is meer dan een musical—het is een indringende herinnering aan een verleden dat we nooit mogen vergeten.