Zondag 3 maart gaat het theatraal familieconcert “Tempo” (voor 7 tot 107 jaar oud) met het Oorkaan Ensemble in première in de Schouwburg Concertzaal Tilburg. Het Oorkaan Ensemble duikt samen met gastmusicus Valentine Blangé in de canon van westerse klassieke muziek, geschreven tijdens de Renaissance, Barok, Romantiek, of gewoon vorige week. In arrangementen speciaal op maat gemaakt voor de bijzondere bezetting van het Oorkaan Ensemble.
Wereldpremière van Martijn Padding
Componist Martijn Padding heeft speciaal voor Tempo en het Oorkaan Ensemble een nieuw stuk gecomponeerd met de titel “Oorkaan Tempi”. Dit werk bestaat uit negen delen* in verschillende instrumentaties waarbij ieder deel het begrip ‘tempo’ op verschillende wijze benadert.
Padding over het componeren voor het Oorkaan Ensemble: “De samenstelling van het Oorkaan Ensemble daagt uit om originele instrumentaties te bedenken. De musici zijn virtuoos, dus een componist kan heel complex schrijven. Maar veel belangrijker is dat de musici écht samen spelen. Ze internaliseren de muziek, spelen uit het hoofd, kennen elkaars partijen en kunnen daardoor on the spot heel gedetailleerd op elkaar reageren. Daarbij zoeken ze naar de theatrale kwaliteiten van een compositie en vinden daarin lagen waarvan de componist zich niet eens van bewust hoeft te zijn.”
Componeren voor grote en kleine oren betekent voor Padding niet dat hij zich in hoeft te houden: “Het feit dat het werk voor een jonge doelgroep geschreven is betekent geenszins dat ik mij ingehouden heb in het schrijven, integendeel. Ik heb wel geprobeerd hele duidelijke muziek te schrijven en het muzikale onderwerp per deel zo eenduidig mogelijk te maken. Dat betekent dat de contrasten groot zijn, dat snelle muziek ook daadwerkelijk krankzinnig snel is en krakkemikkig ook echt zeer gammel klinkt.”
*Niet alle delen zullen in Tempo te horen zijn.
De muziek: tijdloos repertoire voor jong en oud
- Maurice Ravel (1875 – 1937) – Boléro (1928)
- Antonio Vivaldi (1678 – 1741) – Concerto nr. 2 in g-klein op. 8, RV 315, “L’estate” deel II: Presto e forte (1723)
- Arnold Schönberg (1874 – 1951) – Sechs kleine Klavierstücke op. 19, nr. 2 en 6 (1913)
- Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) – 11 Bagatelles op. 119, Allegramente (1822)
- Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) – 11 Bagatelles op. 119, Andante con moto (1822) (arr. Michele Mazzini)
- Johannes Brahms (1833 – 1897) – Pianokwartet nr. 1 op. 25, deel IV: Rondo alla Zingarese (arr. Robbrecht Van Cauwenberghe) (1861)
- Martijn Padding (1956) – stukken uit: “Oorkaan tempi” speciaal gecomponeerd voor het Oorkaan Ensemble (2023)
- Claudio Monteverdi (1567 – 1643) – uit de opera L’Orfeo: Toccata (1607)
Op het podium en achter de schermen
Oorkaan Ensemble: Harp Michela Zanoni Klarinet Michele Mazzini Bajan Robbrecht Van Cauwenberghe Percussie Veysel Dzhesur Viool Valentine Blangé (gastmusicus)
Regie Rianne Meboer
Muzikale dramaturgie David Dramm
Kostuumontwerp Romy van Eijk (LoGoCoMo)
Decor Han Ruiz Buhrs
Lichtontwerp en techniek Jeroen Oostenveld
Artistieke leiding Caecilia Thunnissen
Productie Rugiero Vitalis
Tournee (vrije voorstellingen)
24 februari Parkvilla, Alphen aan den Rijn (try-out) 11:00 & 15:00
29 februari Podium Mozaïek, Amsterdam (try-out) 10:30 & 12:30
3 maart Schouwburg Concertzaal Tilburg, Tilburg (première) 15:00
17 maart Theater aan de Parade, ’s-Hertogenbosch 15:00
24 maart Podium Mozaïek, Amsterdam 14:00
7 april Muziekgebouw aan ’t IJ, Amsterdam 13:30
14 april Veerensmederij, Amersfoort 15:00
20 april TivoliVredenburg, Utrecht n.t.b.
21 april Schouwburg de Lawei, Drachten 14:00
Daarnaast speelt Tempo ook als besloten concert voor scholen. Mocht u daarnaartoe willen dan horen we het graag. Zie www.oorkaan.nl voor de agenda.